Ana Sayfa / Beypazarı Müzeleri / Kent Tarihi Müzesi

 
Kent Tarihi Müzesi

 

 

Tarihsel dönemlere göre ayrılmış farklı kısımlarda sergilenen eserler ve buluntuları barındıran müze binası 1928 yılında Rüstempaşa Okulu olarak inşa edilmiştir. Belediye tarafından tarihi değerlerin sergilendiği bir müze olarak düzenlendiği 2008 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İki katlı olan ve ilk katı dört farklı kısma ayrılmış müzede gerçek anlamda çok iyi bir düzenleme yapılmış. Profesyonel bir anlayış ve uygulamayla karşılaştığımız bu yerde Beypazarı’nın eski çağlardan bugüne kadar olan tarihini gözlemleyebiliyoruz. Tarihi dönemlere ait eserler ve belgeler; maketler ve ekranlarda gösterilen sunumlarla desteklenmiş. Eski Çağlarda Beypazarı, Selçuklu’da Beypazarı, Tanzimat ve Beypazarı, Cumhuriyet ve Beypazarı adları altında sınıflandırılmış sergi odalarında dönemlere ait detaylı bilgiler bulunuyor. Ayrıca müzede araştırmalar için önemli bir arşiv de mevcut.

Eski Çağlarda Beypazarı Sergi Salonu
Bu bölüm, Beypazarı’nın eski çağlardaki halini gözünüzde canlandıracak bilgilerle ve buluntularla dolu. Eski dönemlere ait madenler ve fosillerin yanı sıra balmumundan bir heykel de bulunmakta. Bu heykel, M.S. 6. yüzyılda Beypazarı’nda yaşamış Hıristiyan din adamı St. Theodor’un inzivaya çekilmiş görüntüsünü yansıtan balmumu heykeli. Kalıntılar ve belgelerle detaylı bilgi içeren bu bölümü etkileyici heykel tamamlıyor.

Selçuklu’da Beypazarı Sergi Salonu
Bu bölümde Selçuklu dönemindeki Beypazarı tarihine ait bilgiler içeren belgeler, fotoğraflar sergilenmekte ve sunumlar izlenebilmekte. Fatih Sultan Mehmet’e hocalık yaptığı bilinen ve bir süre Beypazarı’nda yaşamış olan Akşemsettin Hazretleri ‘nin balmumu heykeli ilgi çekiyor. Selçuklu’nun savaş kültürüne ait tüfekler ve kılıçlar; ayrıca keşkük fukara (yardım kabı) da görülebiliyor.

Tanzimat ve Beypazarı Sergi Salonu
Müzede, Tanzimat Dönemi’nde Beypazarı’nda meydana gelen değişiklikleri ve dönemin özelliklerini gözlemleyebileceğimiz belgeler, fotoğraflar ve dijital sunumların bulunduğu bölüm. O yıllarda Beypazarı’nda halkın uğraşı ve ticarete önemli katkısı olan tiftik keçisini temsilen balmumundan bir "Tiftik Keçisi" heykeli sergileniyor.

Cumhuriyet ve Beypazarı Sergi Salonu
Cumhuriyet dönemi eserleri ve fotoğraflarını görebileceğimiz bu bölümde de balmumundan bir heykel çıkıyor karşımıza. Bu heykelle, Beypazarı’ndaki ilk kadın öğretmen olarak yöre halkı için önem taşıyan Şükriye Öğretmen’in kara tahta önündeki öğrencisine yol gösterir haliyle tanışıyoruz. 1930’lu yıllarda Beypazarı’na gelen Şükriye Öğretmen eğitimin ve cumhuriyet kadınının önemini vurgular bir sembol niteliğinde.

İlk katından dışarıya, avluya açılan kapıdan geçilerek asma merdivenlerle müzenin ikinci katına ulaşılıyor. Bu katta daha çok günümüz zamanına ulaşan kültürel öğelerin sergilendiği üç ayrı bölümle karşılaşıyoruz.

Folklor ve Kültürü
Bu kısımda, Beypazarı yöresine özgü kıyafetler, takılar sergilenmekte. İlçede düzenlenen festivallere katılan Japon katılımcılardan armağan olan minyatür heykeller bulunmakta. Günlük yaşamın tasvir edildiği bölümde yöresel özellikler gözler önüne serilmekte.

Meslekler Sergi Salonu
Emeğe verilen değerin kokusunu aldığımız bu bölümde, Beypazarı’nda geçmişten günümüze icra edilen mesleklerin ustalarının balmumu heykelleri karşılıyor bizi. Semercilik, dokumacılık, ayakkabıcılık, berberlik, gümüşçülük gibi geleneksel ve hala devam etmekte olan mesleklerin önemi ve ustalara verilen değer göze çarpıyor.

Yaşayan Beypazarı
Beypazarı’nın günümüzdeki sosyo-ekonomik durumunu ve bu durumu bugüne getiren gelişim sürecini sergilemek için ayrılmış bir bölüm. İlçede ekonomik yapıya şekil veren tarım, turizm, hayvancılık, sanayi ile ilgili gerçekleşen projeler ve kaynaklar hakkında bilgilerin sunulduğunu görüyoruz.

 
 
Foto Galeri
Fotoğraf Çekimi (  06:30 - 11:00 )
 
Uydu Haritası

Beypazarı
Beypazarı Tarihi
Beypazarı Tarihi Eserleri
Beypazarı Müzeleri
Beypazarı Doğa
Beypazarı Kaplıcaları
Beypazarı Yaylaları
Beypazarı Yöre Kültürü
Beypazarı Yöre Mimarisi
Beypazarı El Sanatları
Beypazarı Yöresel Mutfak
Beypazarı Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Beypazarı Seyahat Rehberi
Beypazarı Otelleri
Beypazarı Pansiyonları
Beypazarı Restoranları
Beypazarı Kiralık Araç
Beypazarı Seyahat Acenteleri
Beypazarı Alışveriş Rehberi
Beypazarı Yöresel Gıda Ürünleri
Beypazarı Yöresel El Sanatı Ürünleri
Beypazarı Gezi Rehberi
Beypazarı
Beypazarı Tarihi
Beypazarı Tarihi Eserleri
Beypazarı Müzeleri
Beypazarı Yaylaları
Beypazarı Doğal Güzellikleri
Beypazarı Kaplıcaları
Beypazarı Ulaşım
Gezi Parkurları
Alaaddin Sokak
Demirciler Sokağı
İmaret Meydanı
Hıdırlık Tepesi

Beypazarı Kültür Rehberi

Beypazarı Yöre Kültürü
Beypazarı Yöresel Mimari
Beypazarı El Sanatları
Beypazarı Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.