Ana Sayfa / Beypazarı Yöre Kültürü

 
Beypazarı Yöre Kültürü

 

 

Hızla büyüyen ve değişiklik gösteren dünyadaki kültürel yozlaşma ve tek tip yaşam tarzı, Beypazarı’nda hafızalardan siliniyor. Buradaki kültürün içinde yetişip büyüyen insanlar değerlerine sahip çıkmayı başarmışlar. "Halkın çoğu bilginlerdir … Şehir yüksek yerde olmakla caddeleri kumsalca ve kaldırımsızdır. Halkı garip sever ve cömert kişilerdir. Kadınları gayet edepli ve akıllı olur." Evliya Çelebi’nin Beypazarı ile ilgili gezi notlarından anlayacağımız gibi, tarihte bilginlerin yaşadığı bu yörenin halkı yardımsever ve eli açık insanlardan oluşmaktaymış.

Bilgeliğin verdiği olgunlaşma bu insanları maneviyata daha sıkı bağlamış anlaşılan. Bugün de açıkça anlaşılabilen merhamet ve güven duygusunun samimiyeti insanı sarıyor burada. "Yaşayan Müze"yi ziyaretiniz sırasında öğrendiğinizde aklınıza yer edecek bir unsurla pekişiyor bu merhamet anlayışı. Bu konaktaki dışarıyla bağlantılı olan "dönme dolap" halkın duyarlı yardımseverliğinin bir kanıtı. Osmanlı döneminde, burada varlıklı halk gariplerden elini çekmezmiş. Yardım eden de yardımı alan da bir diğerini görmezmiş. Muhtaç kişinin döner dolaba koyduğu boş sahan evden dolu olarak döner ve üstünlük duygusu ve mahcubiyet durumu ortadan kalkarmış. Kişiler arası bu hassasiyet ve saygıdan etkilenmemek mümkün değil. Evlerin birbirine bitişik ve kapıların, pencerelerin komşulara dönük yapımının da ele verdiği gibi, yaşayan bireyler kendi aralarındaki güven duygusunu koruyorlar.

Dışarıya karşı tedbirli oldukları bir gerçek. Ancak bu tedbir hiçbir zaman sakınma ve dışlama duygusu yaratmıyor. Çünkü bu halk yıllar boyunca kendilerinden farklı birçok insanı ağırlayıp, onlarla alışveriş etmiş, ilişki kurmuştur. Çarşısını, pazarını gezerken kısa bir süre sonra kendinizi günlük yaşayışın hareketliliğinin içinde buluyorsunuz. Yöresel tatlara emeğini katıp ilçe ekonomisine yeni renkler sunan yöre kadınları da kendilerini bu devinimden hiçbir zaman uzak tutmamışlar. Aksine yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlanmasında oldukça önemli rolleri paylaşıyorlar.

Beypazarı’nda halk güzel yemeye ve temiz giyinmeye özen gösteriyor. El işlemesinin süslediği yöresel giysiler, düğün, bayram gibi özel günlerde boy gösteriyor. Doğanın bereketinden gelen sağlıklı ve lezzetli ürünlerinden yapılan yöresel yemekler de Beypazarı’nı unutulmaz bir tat olarak kazıyor hafızanıza. Günlük hayatta, sokaklarda şalvarlarıyla dolanan halk, misafirperverliğini ikramlarıyla belli ediyor. Türk kültürüne, gelenek ve göreneklerine oldukça düşkünler ve yaşatmaya çaba gösteriyorlar. Sokakta, mutfakta, tezgahta gözlemlenebilen bu çaba çok etkileyici.

Birçok yerde neredeyse unutulmuş olan geleneksel el sanatları burada günlük hayatın ortasında durmakta. Yöresel gıda ürünlerinden ve el işçiliği ürünlerinden gelen gelirin kaygısı hiçbir zaman geleneği yaşatmanın önemini gölgelemiyor. Beypazarılılar, ilçenin adıyla bütünleşen konaklarını da korumayı başarıyorlar. Osmanlı tarzı mimari özellikler taşıyan yapılar, tarihi dokuları bozulmadan günümüze kadar ulaşmış. Camilerin, türbelerin, konakların duvarlarına sinmiş tarih kokusunun hala alınması, yöresel kültürün yaşatılmasındaki çabaya bir örnek daha sunuyor.

Her yerde olduğu gibi Beypazarı’nda da yaşam biçimini ve kültürel özellikleri, coğrafi konum ve bu konumun getirdikleri etkilemiştir. Buradaki insanlar da, bozkırda yeşili sunan doğa gibi, günümüz dünyasının yozlaşan kültüründe renklerini soldurmadan bugüne ulaşmışlardır.

Beypazarı
Beypazarı Tarihi
Beypazarı Tarihi Eserleri
Beypazarı Müzeleri
Beypazarı Doğa
Beypazarı Kaplıcaları
Beypazarı Yaylaları
Beypazarı Yöre Kültürü
Beypazarı Yöre Mimarisi
Beypazarı El Sanatları
Beypazarı Yöresel Mutfak
Beypazarı Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Beypazarı Seyahat Rehberi
Beypazarı Otelleri
Beypazarı Pansiyonları
Beypazarı Restoranları
Beypazarı Kiralık Araç
Beypazarı Seyahat Acenteleri
Beypazarı Alışveriş Rehberi
Beypazarı Yöresel Gıda Ürünleri
Beypazarı Yöresel El Sanatı Ürünleri
Beypazarı Gezi Rehberi
Beypazarı
Beypazarı Tarihi
Beypazarı Tarihi Eserleri
Beypazarı Müzeleri
Beypazarı Yaylaları
Beypazarı Doğal Güzellikleri
Beypazarı Kaplıcaları
Beypazarı Ulaşım
Gezi Parkurları
Alaaddin Sokak
Demirciler Sokağı
İmaret Meydanı
Hıdırlık Tepesi

Beypazarı Kültür Rehberi

Beypazarı Yöre Kültürü
Beypazarı Yöresel Mimari
Beypazarı El Sanatları
Beypazarı Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.